DYPLAMATORIUM TEATRALNE – „WOŁANIE O POKÓJ”
73 ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO
XVII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru
Jak spędzić ciekawie i pożytecznie trzy lata nauki w XX Liceum Ogólnokształcącym? – Wywiad dla WTK
FESTIWAL TEATRALNY MŁODA MALTA
WYCIECZKA KLASY IIIB GIMNAZJUM
Dyplomatorium 2017
WARSZTATY JĘZYKOWE W ANGLII

Otrzęsiny klas I Liceum!

12 października o 14.20 przez szkołę przetoczyła się parada dziwnych postaci. Były Pszczółki Maje, mrówki, żuki, lodowe księżniczki i bałwanki a także Smerfy, na czele których stał oczywiście Papa Smerf. Skąd się wzięła ta banda bajkowych ludków? Na dużej sali gimnastycznej odbywały się otrzęsiny klas pierwszych Drżyjcie beany, których tematem były właśnie bajki. Rywalizacja klas IA, C i D była bardzo wyrównana i do samego końca nie wiadomo było, kto…

DYPLAMATORIUM TEATRALNE – „WOŁANIE O POKÓJ”

W wietrzne czwartkowe popołudnie uczniowie gimnazjum wystawili spektakl dyplomatoryjny zatytułowany „WOŁANIE O POKÓJ”. Spektakl wzbudził duże zaintersowanie i budził  głębokie refleksje. Czekamy na kolejny występ gimnazjalistów w czerwcu.

73 ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

27 września 2017r. w Poznaniu odbyły się odchody 73 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Stamtąd odbył się przemarsz pocztów sztandarowych – wojskowych, policyjnych, organizacji paramilitarnych oraz szkolnych pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. Tam przemawiał wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak oraz prezes kombatantów polskich okręgu poznańskiego. Po części oficjalnej zebrani goście udali się do auli…

Relacja z wyjścia do kina klas 3a, IC, ID , IIB na film Twój Vincent

Idąc do kina na polsko-brytyjską produkcję, prezentującą biografię van Gogha, miałem dość mieszane uczucia. Z jednej strony, film  został bardzo dobrze odebrany przez krytyków, jako coś nowego „świeżego”. Z drugiej jednak strony  ktoś, kto w żaden sposób nie interesuje się malarstwem, ani żadną inną sztuką może się na takim filmie po prostu zanudzić. Z takim właśnie nastawieniem szedłem do kina na Twojego Vincenta.

Pierwsze, co mnie w tym filmie uderzyło, to sposób przedstawienia  życia malarza. Nie jest to swojego rodzaju wykład o jego twórczości, okraszony datami i komentarzem jakiegoś krytyka o modnym nazwisku. W momencie, gdy  obrazy artysty nie są jedynie dodatkiem do filmu, a go wręcz tworzą ich odbiór jest zupełnie inny. Siedząc w fotelu kinowym, miałem wrażenie, że  obrazy van Gogha wychodzą do mnie, a artysta siedzi tuż obok mnie! Wrażenie momentami było wręcz niesamowite, co w obecnych czasach jest dość trudne.

Drugie co mnie ujęło w filmie, to sposób prowadzenia w nim akcji. Jest ona skonstruowana na zasadzie retrospekcji, co jest raczej jest typowe dla filmów kryminalnych, jednak jest rzadkim zagraniem dla biografii. Co ciekawe, sam Vincent jest pokazany dość mało, co dodaje artyście tajemniczości i w pewien sposób sprawia, że  postać jest jeszcze ciekawsza i intrygująca. Orginalnym rozwiązaniem jest przedstawienie życia malarza za pomocą jego listów do brata, które pisał codziennie!

Uważam, że film pod względem technicznym trzyma wysoki  poziom, ujęcia są żywe, ścieżka dźwiękowa tworzy klimat, a widz nie ma czasu się znudzić. Jednak najistotniejsze w tym jest to,  że przedstawia on w fajny sposób historię ciekawego (odciął sobie ucho !) , niezwykle wrażliwego  i samotnego człowieka. Dlatego właśnie z całego serca zachęcam do pójścia do kina na ten film zarówno koneserów sztuki, jak i zwykłych zjadaczy chleba, ponieważ warto.

 

Krzysztof Łukaszewski „Kriss” IIB

reżyseria:
scenariusz:
Read more

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w XX LO

Apel z okazji Dnia Niepodległości rozpoczął pan dyrektor XX LO Lechosław Rybka. W swoim przemówieniu wspomniał o trwającej wojnie na Ukrainie oraz o tym, że niepodległość nie jest
stała i trzeba o nią walczyć. Mowę zakończył wyrażając szczerą nadzieję, że już więcej zbrojne konflikty nie zawitają do naszego kraju.
Następnie nadszedł czas na część artystyczną, w której dziewczyny z klasy teatralnej IIIA liceum przedstawiły napisaną przez siebie sztukę teatralną pt. Walczące, mającą na celu pokazać
najdzielniejsze kobiety walczące podczas II wojny światowej o niepodległość naszej ojczyzny.
Przejmujący występ bardzo przypodobał się publiczności i został nagrodzony gromkimi oklaskami. W dalszej części uroczystości mieliśmy przyjemność wysłuchania
kilku pieśni patriotycznych, takich jak na przykład Mury Kaczmarskiego. Apel został zakończony podziękowaniami dla organizatorów uroczystości. Następnie uczniowie rozeszli się do klas.
Następnie, 10 listopada, aktorki zaprezentowały swoją sztukę przed szerszą publicznością zebraną w Domu Kultury Bajka na os. Wichrowe Wzgórze. Po raz kolejny przedstawiane dramatyczne losy kobiet, walczących o przeżycie w czasie wojny, wywołały u publiczności wielkie wzruszenie.

Daniel Wiśniewski IIB

 

 

Read more

III konferencja Samorządów Uczniowskich

7 listopada, w Warszawie odbyła się III konferencja Samorządów Uczniowskich, w której uczestniczył uczeń naszej szkoły Jan Janczura. Wraz ze swoją koleżanką reprezentowali tam Młodzieżową Rade Miasta Poznania. Na konferencji zostały poruszone ważne tematy dotyczące działań Samorządów Uczniowskich w szkołach. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy na warsztatach oraz panelach dyskusyjnych, zorganizowanych przez Młodzieżową Rade Miasta Warszawy. Na wydarzeniu zostały poruszone tematy takie jak: Budżet Samorządów Uczniowskich, Współpraca z organami szkolnymi, Jak działają samorządy w szkołach. Cały dzień spędzony w Warszawie, przyniósł uczniom wiele doświadczenia oraz nowych pomysłów.

Read more


Szkoła dysponuje wolnymi miejscami na sali gimnastycznej (450 m2) w poniedziałki i piątki od godz. 20:00 do 21:30 oraz wolnym miejscem na sali gimnastycznej (185 m2) w środy od 17:30 do 19:00.

Read more

Międzywojewódzki XVIII Konkursu Recytatorski o Laur Haliny Poświatowskiej

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału

w XVIII Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim

o Laur Haliny Poświatowskiej

Czas i miejsce:

XX Liceum Ogólnokształcące

os. Wichrowe Wzgórze 111

17 listopada 2017 r. (piątek)

godzina 10:00

 

Termin nadsyłania zgłoszeń:

do 14 listopada 2017 r.

 

REGULAMIN KONKURSU

KARATA ZGŁOSZENIOWA i OŚWIADCZENIE

Read more

Udział XX Liceum w Projekcie „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020”

XX Liceum Ogólnokształcące weźmie udział w organizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu Projekcie pt. ”Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020”. Projekt został zatwierdzony przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, a realizowany będzie w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo- Sieciowym (PCSS)

Projekt skierowany jest do wszystkich typów szkół i obejmie swoim działaniem 600 placówek z terenu Wielkopolski. W ramach Projektu, realizowanego w ciągu pięciu lat, przewidziano sześć różnych podprojektów edukacyjnych,
w tym trzy skierowane do szkół podstawowych:

  • Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski
  • Cyfrowa Mapa Dorzecza Warty
  • Uczniowskie Laboratoria Informatyczne

oraz trzy podprojekty edukacyjne skierowane do szkół ponadpodstawowych:

  • Ligi Przedmiotowe
  • Klasy Akademickie
  • Uczniowskie Laboratoria Informatyczne

Read more

„Fahrenheit 451” w języku angielskim

19 października 2017r. uczniowie klasy 2a oraz 3d mieli okazję obejrzeć anglojęzyczne przedstawienie pt. „Fahrenheit 451”. Na deskach teatru Apollo w Poznaniu aktorzy z grupy teatralnej TNT English Theatre zaprezentowali w języku angielskim sztukę Ray’a Bradbury w reżyserii Paula Stebbingsa i Christiana Flinta.

W sztuce przedstawiona została futurystyczna wizja świata, w której totalitaryzm dąży do ograniczenia wolności myśli i słowa, zakazuje czytania książek, a zadaniem powołanej specjalnej grupy strażaków jest ich unicestwienie. 451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której zaczyna palić się papier. Wizja przedstawionego świata wywołuje niepokój i przerażenie, ale przykład strażaka Guya Montaga, który dostrzega zagrożenia współczesnego świata i rozpoczyna samotną walkę z systemem, pokazuje, że nie tak łatwo jest zabić człowieczeństwo.

Wspaniała gra aktorska zachwyciła wszystkich widzów nie tylko fabułą, ale także pięknym literackim językiem, muzyką i kostiumami.

Opracowała:

Sylwia Baryłecka

Read more

Otrzęsiny klas I Liceum!

12 października o 14.20 przez szkołę przetoczyła się parada dziwnych postaci. Były Pszczółki Maje, mrówki, żuki, lodowe księżniczki i bałwanki a także Smerfy, na czele których stał oczywiście Papa Smerf. Skąd się wzięła ta banda bajkowych ludków? Na dużej sali gimnastycznej odbywały się otrzęsiny klas pierwszych Drżyjcie beany, których tematem były właśnie bajki.

Rywalizacja klas IA, C i D była bardzo wyrównana i do samego końca nie wiadomo było, kto wygra. Uczestnicy musieli przedstawić scenkę z wylosowanej przez siebie bajki, zaśpiewać piosenkę oraz wykonać karykaturę swojego wychowawcy w stylistyce bajkowej. Ostanie punkty przyznano za quiz ze znajomości bajek.
Laur przypadł w udziale klasie IA, na czele której stanęła wychowawczyni Magdalena Rusak.

Gratulujemy!

Read more

II Memoriał im. Romana Habera zakończony!

Witam serdecznie,
w miniony weekend w Poznaniu odbywał się II Memoriał im. Romana Habera. W tym roku był to rekordowy turniej organizowany przez sekcję koszykówki pod względem liczby uczestników (280). W dwóch kategoriach grało 17 drużyn z całej Polski. Rozgrywano mecze w kategorii kadetek, gdzie zwyciężyła drużyna MUKSu Bydgoszcz, oraz w kategorii młodziczek starszych w której najlepsza okazała się drużyna UKS BAT Kartuzy. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie sportowym, a wszyscy uczestnicy dziękowali organizatorom za wkład włożony w organizacje. Każdy uczestnik Memoriału otrzymał pamiątkową koszulkę z podobizną zmarłego dyrektora Organizacji Środowiskowej AZS w Poznaniu. Z całą pewnością w naszym mieście oglądaliśmy kilku finalistów Mistrzostw Polski do lat 14 i 16, które będą odbywały się w przyszłym roku. Ogromne podziękowania należą się Dyrektorowi XX LO w Poznaniu, który umożliwił uczestnikom rozgrywanie meczów oraz nocleg w szkole – Panu Lechosławowi Rybce, oraz Pani Dyrektor SP 65 Beacie Korbanek, za udostępnienie hali sportowej. Warto podkreślić fakt, że mecze w piątek odbywały się do godziny 24.00 przez zawirowania na trasie drużyn spowodowane orkanem KSAWERY Puszczam oczko a w niedziele rywalizowaliśmy już od godziny 7.00 Puszczam oczko.
Podziękowanie należą się również wszystkich trenerom oraz rodzicom zaangażowanym w organizację tego Memoriału.
Kolejność końcowa (rocznik 2004) (XX LO i SP 65)
1. UKS BAT Kartuzy
2. UKS Trójka Żyrardów
3. ŁKS Łódź
4. MUKS Piaseczno
5. Kadra woj. Kujawsko-Pomorskiego
6. MKS MOS Deichmann Ślęza Wrocław
7. UKS Lider Swarzędz
8. RMKS Rybnik
9. PTK Pabianice
10. Enea AZS Poznań
11. Wisła Can Pack Kraków
12. Kotwica Kołobrzeg 50
Kolejność końcowa (rocznik 2002) (POSiR A)
1. MUKS Bydgoszcz
2. Enea AZS Poznań
3. UKS Trójka Żyrardów
4. UKS Lider Swarzędz
5. PTK Pabianice
Pozdrawiam
Łukasz Zarzycki
Read more

DYPLAMATORIUM TEATRALNE – „WOŁANIE O POKÓJ”

W wietrzne czwartkowe popołudnie uczniowie gimnazjum wystawili spektakl dyplomatoryjny zatytułowany „WOŁANIE O POKÓJ”.
Spektakl wzbudził duże zaintersowanie i budził  głębokie refleksje.
Czekamy na kolejny występ gimnazjalistów w czerwcu.

Read more

73 ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

27 września 2017r. w Poznaniu odbyły się odchody 73 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Stamtąd odbył się przemarsz pocztów sztandarowych – wojskowych, policyjnych, organizacji paramilitarnych oraz szkolnych pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego. Tam przemawiał wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak oraz prezes kombatantów polskich okręgu poznańskiego. Po części oficjalnej zebrani goście udali się do auli Polskiej Akademii Nauk , gdzie miało miejsce odznaczenie orderami bohaterów wojennych i osób represjonowanych. Następnie
uczennice klasy IIIA z XXLO przedstawiły sztukę, opisującą losy polskich kobiet w czasie okupacji. Wzruszające przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Ostatnim punktem programu był koncert Orkiestry Wojskowej Polskich Sił Powietrznych.

Michał Pinkowski IIB
Norbert Stefaniak IIB

 

Read more

WARSZTATY TERENOWO- JĘZYKOWE W BRAMIE POZNANIA

Uczniowie klasy IId pod opieką p. Luizy Sokołowskiej i p. Sylwii Baryłeckiej wzięli udział w warsztatach terenowo-językowych pt. „How to become a guide?” w Centrum Interpretacji Dziedzictwa ICHOT w Bramie Poznania.

Podczas zajęć uczniowie rozwijali swoje kompetencje językowe poprzez pracę w grupach, komunikację, umiejętność orientacji w terenie, udzielanie informacji turystycznej, pracowali nad kształtowaniem cech dobrego przewodnika oraz ciekawymi sposobami prezentowania wybranych obiektów Ostrowa Tumskiego.

Ponadto, wizyta w Bramie Poznania była wspaniałą okazją do poszerzenia i utrwalenia specjalistycznego słownictwa z języka angielskiego związanego z porównaniem dawnych i współczesnych planów miasta oraz zmian jakie zostały wprowadzone w jego układzie urbanistycznym.

Opracowała:

Sylwia Baryłecka

Read more

102 rocznica urodzin porucznika Mariana Kufla w mediach

Oto linki do relacji z obchodów urodzin porucznika Kufla:

http://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,22362688,podczas-bitwy-nad-bzura-odpowiadal-za-lacznosc-por-marian.html

http://tvkwinogrady.pl/nagrania/odtwarzaj/8528

http://wszwpoznan.wp.mil.pl/pl/61_334.html

http://www.poznan.pl/mim/oswiata/news/sto-lat-to-za-malo,109952.html

Read more

„Tata miał zamiłowanie do pszczelarstwa” – wywiad z synem pana porucznika Mariana Kufla, panem Zbigniewem Kuflem

Kim w życiu jest dla Pana porucznik Marian Kufel?

– Przede wszystkim ojcem i  nauczycielem. Wykładał w szkole na ulicy Różanej, a następnie na ulicy Raszyńskiej w Poznaniu. Tata, szukając pracy, był nauczycielem w Szczecinie, gdzie się urodziłem, a potem przenieśliśmy się do Pniew, gdzie mieściła się posiadłość mojej matki i tam ojciec też uczył.

 

Zawdzięcza Pan rodzicom również wspaniały głos.

– Tak, piękny głos odziedziczyłem po rodzicach. Gdyby nie wojna, to moja mama śpiewałaby w Teatrze Wielkim w Poznaniu, ponieważ posiada ona piękny sopran, mój ojciec ma głos barytonowy, a ja tenorowy.

 

Czy mógłby się Pan podzielić z nami jakimś wspomnieniem, związanym z  ojcem?

– Tata miał zamiłowanie do pszczelarstwa. W miejscowości niedaleko Pniew miał pasiekę i tam się swoimi pszczółkami zajmował.

 

Czy według Pana, porucznik Marian Kufel jest  wzorem, osobą, którą warto naśladować?

– Tak, ojciec jest dla mnie wielkim wzorem i cieszę się, że tata może dzielić się wspomnieniami z  młodzieżą waszej szkoły.

 

Panu Marianowi należy się ogromny szacunek za to, że mimo sędziwego wieku nadal dzieli się z innymi ludźmi swoją historią.

– Tak, jesteśmy z mamą pełni podziwu, że tata się tak dobrze trzyma i jest nadal samodzielny. Doskwiera mu niestety amnezja i bardzo często pyta o godzinę lub o dzień tygodnia.

 

Dziękuję Panu udzielenie wywiadu.

–  Również dziękuję, wszystkiego dobrego.

 

Krzysztof Łukaszewski IIB

Daniel Wiśniewski IIB

Read more

„Sto lat, a jeszcze mało” – 102 rocznica urodzin porucznika Mariana Kufla

12 września w XX Liceum Ogólnokształcącym mieliśmy zaszczyt świętować kolejne urodziny wielkiego przyjaciela naszej szkoły – pana porucznika Mariana Kufla. Weteran bitwy nad Bzurą obchodził 102 urodziny!

Życzenia urodzinowe bohaterowi osobiście przybyli złożyć – Pani senator Jadwiga Rotnicka, delegat Garnizonu Poznań Pan major Dariusz Rojewski, Przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan kapitan Zenon Wechmann oraz rodzina i przyjaciele.
Wzruszającą uroczystość uświetnił występ Pana Zenona Kufla – syna dostojnego jubilata oraz klasy IIA. Pieśni patriotyczne w ich wykonaniu wzruszyły wszystkich zebranych na Sali gości.

Krzysztof Łukaszewski IIB
Daniel Wiśniewski IIB

Read more

XVII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Tradycyjnie kolejny raz uczniowie XX LO uczestniczyli w ranach współpracy ze Stowarzyszeniem MEMORAMUS w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru który upamiętnia tragiczne losy Polaków zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40 i 50 dwudziestego Tegoroczny Marsz odbył się pod hasłem „Ojczyzna w naszych sercach i pamięci”. Od 5 do 9 września trzech uczniów klasy trzeciej B naszego liceum- Mikołaj Bartkowiak, Kasper Honkisz oraz Filip Tomaszewicz, reprezentowało nasze Liceum.

Uczestniczyliśmy w tej patriotyczno-religijnej uroczystości wraz z kilkoma tysiącami osób., które spotkały sie przy Pomniku Katyńskim by ulicami miasta wspólnie przemaszerować do kościoła Ducha Świętego, przy którym znajduje się Pomnik Nieznanego Sybiraka. Tam została odprawiona msza św..Ostatnia część uroczystości odbyła się przy Pomniku -Grobie Nieznanego Sybiraka , gdzie uczestnicy złożyli wieńce, zapalili znicze. Na zakończenie uroczystości odśpiewano hymn Sybiraka.

W czasie kilkudniowego pobytu w Białymstoku zapoznaliśmy się z kulturą wschodu Polski.

W Supraślu zwiedziliśmy m.in muzeum ikon oraz muzeum papiernictwa. zwiedziliśmy świątynie różnych religii: cerkiew, synagogę, meczet.

W Kruszynianach zwiedziliśmy także tatarski cmentarz i poznaliśmy tamtejszą kulturę. spacer uliczkami Tykocina pozwolił nam na podziwianie historycznej architektury.

Read more


 

BROSZURA INFORMACYJNA

STRONA REFORMY

Read more

Głosowanie – Poznański Budżet Obywatelski

 

 

Strona internetowa Budżetu:
https://budzet.um.poznan.pl/

Read more

WAKACJE!

Z okazji zakończenia roku szkolnego wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły oraz Rodzicom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości.

Uczniom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

Read more

LISTA PODRĘCZNIKÓW LICEUM

Wykaz podręczników XX Liceum Ogólnokształcącego na rok szkolny 2017/2018

Read more