NA ŚWIĘTA DO DOMU CZAS…
Relacja z warsztatów telewizyjnych na wydziale dziennikarstwa UAM
WYCIECZKI ADWENTOWE DO BERLINA I DREZNA
Rajd do Bramy Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego)
Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski o Laur Haliny Poświatowskiej
XXVIII Wojewódzki Rajd Niepodległości
Światowy Dzień Walki z AIDS i HIV
XV edycja Festiwalu Słowa
„ANDRZEJKI” w XX LO
III konferencja Samorządów Uczniowskich
XVII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski o Laur Haliny Poświatowskiej

W finale międzywojewódzkim wystąpiła trójka naszych uczniów. Kategoria uczniów szkół ponadpodstawowych zgromadziła łącznie 35 uczestników z województw Wielkopolskiego i Lubuskiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a dwójka naszych uczniów została uhonorowana miejscami drugim i trzecim. Są to : Jan Janczura i Stanisława Sójka. Gratulacje!!!!

Światowy Dzień Walki z AIDS i HIV

W ramach działań profilaktycznych 1.XII.Dzień Walki z AIDS w naszej szkole tradycyjnie odbyły się: 1.Prelekcje dla klas I LO i 3 gimnazjum na tematy: „Jak uniknąć zakażenia wirusem HIV” „ Niebezpiecznych używek” „Chorób przenoszonych drogą kontaktów płciowych” 2.Przez cały dzień uczniowie klasy IID rozdawali ulotki i udzielali podstawowych informacji na temat ryzykownych zachowań. 3.Jednym z elementów dekoracji holu szkoły były najlepsze prace uczniowskie o tematyce szkodliwości używek.

III konferencja Samorządów Uczniowskich

7 listopada, w Warszawie odbyła się III konferencja Samorządów Uczniowskich, w której uczestniczył uczeń naszej szkoły Jan Janczura. Wraz ze swoją koleżanką reprezentowali tam Młodzieżową Rade Miasta Poznania. Na konferencji zostały poruszone ważne tematy dotyczące działań Samorządów Uczniowskich w szkołach. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy na warsztatach oraz panelach dyskusyjnych, zorganizowanych przez Młodzieżową Rade Miasta Warszawy. Na wydarzeniu zostały poruszone tematy takie jak: Budżet Samorządów Uczniowskich, Współpraca z…


rodzicom, uczniom i pracownikom

XX Liceum Ogólnokształcącego

życzy dyrekcja

Read more

NA ŚWIĘTA DO DOMU CZAS…

Uczniowie klasy IIA liceum od kilku miesięcy pracują nad szkolnymi Jasełkami. Uroczystość powstaje w domowej i ciepłej atmosferze. Zaangażowani są wszyscy uczniowie IIA. Artystyczną wizję naszej wychowawczyni wspiera prof. Bajerska, ks. Grzegorz, a dzięki uprzejmości Samorządu Szkolnego do realizacji włączyli się wszyscy uczniowie naszej szkoły, przygotowując pierniki, za co niniejszym serdecznie dziękujemy, zwłaszcza opiekunom.

Mamy nadzieję, że oprócz refleksji wzbudzimy radość, miłość i…

ŚWIĄTECZNY CZAS.

Zapraszamy w piątek 22 grudnia w godzinach podanych w harmonogramie,

IIA liceum

wraz z wychowawczynią i ks. Grzegorzem.

Read more

Ozdoby Świąteczne z Surowców Wtórnych

3B  LO – wykonała piękne ozdoby świąteczne z surowców wtórnych. Najciekawsze prace zostały umieszczone na zdjęciu. Gratulujemy wyobraźni 🙂

Read more

Relacja z warsztatów telewizyjnych na wydziale dziennikarstwa UAM

Klasa IIB liceum z racji swojego profilu, prawno-medialnego, bierze udział w różnorodnych zajęciach na poznańskich uczelniach. 4 grudnia gościliśmy w szkole dr Jakuba Jakubowskiego, który poprowadził w naszej klasie zajęcia na temat „Lęk – skuteczne narzędzie wpływu na ludzi”. Na podstawie wielu kampanii reklamowych udowodnił, jak wielkim i potężnym narzędziem jest lęk i jak pozwala manipulować ludźmi.

Następnie 6 grudnia wzięliśmy udział w warsztatach telewizyjnych i radiowych na wydziale dziennikarstwa poznańskiego uniwersytetu. Pracowaliśmy w profesjonalnym studio telewizyjnym i radiowym. Nagrywaliśmy programy informacyjne oraz wywiady radiowe. Była to niezwykła możliwość poznania pracy dziennikarza od strony warsztatowej.

12 grudnia braliśmy udział w wykładach na Wyższej Szkole Bankowej dotyczących  bezpieczeństwa w Internecie i ochrony naszych praw w social mediach.

W styczniu czekają nas kolejne zajęcia dziennikarskie i już teraz nie możemy się ich doczekać!

Read more

WYCIECZKI ADWENTOWE DO BERLINA I DREZNA

Uczniowie szkoły odwiedzili w ubiegłym tygodniu Berlin i Drezno, W ramach wizyt zwiedzane były muzea oraz oglądane zabytki stolic Niemiec i Saksonii.
W trakcie spacerów szczególna uwagę przykuwały jarmarki adwentowe z których słyną te miasta.

Read more

Rajd do Bramy Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego)

W grudniu udaliśmy się na wycieczkę do Bramy Poznania ICHOT (Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego), która jest wyjątkową w skali kraju instytucją kultury – pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa kulturowego, które wprowadza – w sposób dosłowny i zarazem symboliczny – w historyczną przestrzeń poznańskiego Ostrowa Tumskiego. W Bramie Poznania mogliśmy odbyć fascynującą podróż w czasie, od początków państwa polskiego poprzez wielowiekową historię tego miejsca po współczesność. Wizyta w Centrum pozwoliła odkryć tajemnice, które skrywa Ostrów Tumski i jego zabytki.

Read more

BODY WORLDS VITAL

6 grudnia mogliśmy zwiedzać oryginalną wystawę wynalazcy plastynacji BODY WORLDS VITAL. Wystawa w edukacyjny sposób prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, przedstawia ludzki organizm w zdrowiu i w chorobie.
BODY WORLDS to ciekawe i niezapomniane doświadczenie, obok którego nie można przejść obojętnie.

Read more

„Świąteczna puszka dla Okruszka”

7 grudnia do Schroniska dla zwierząt w Poznaniu dotarł, wyładowany po sam sufit, busik. Były tam wspaniałe „prezenty”, które udało nam się uzbierać, dzięki Waszym gorącym sercom, podczas tygodniowej akcji „Świąteczna puszka dla Okruszka” oraz zakupić za pieniądze zebrane podczas sprzedaży kart świątecznych, dzięki ofiarności Waszych Rodziców. Wśród rzeczy, które dostarczyliśmy, były kocyki, puszki, zabawki oraz sucha karma dla psiaków i kociaków. Bardzo dziękujemy w imieniu Zwierzaków wszystkim, którzy tę akcję wsparli. Mamy też dla Was dobrą informację – NASTĘPNA AKCJA JUŻ ZA ROK!!!!

Klasa Ia wraz z wychowawczynią

 

Read more

Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski o Laur Haliny Poświatowskiej

W finale międzywojewódzkim wystąpiła trójka naszych uczniów. Kategoria uczniów szkół ponadpodstawowych zgromadziła łącznie 35 uczestników z województw Wielkopolskiego i Lubuskiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a dwójka naszych uczniów została uhonorowana miejscami drugim i trzecim. Są to : Jan Janczura i Stanisława Sójka.

Gratulacje!!!!

Read more

XXVIII Wojewódzki Rajd Niepodległości

W listopadzie wybraliśmy się na XXVIII Wojewódzki Rajd Niepodległości. Celem Rajdu było uczczenie 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 99 rocznicy wybuchu powstania Wielkopolskiego 1918 roku. Oczywiście udając się na linie mety podziwialiśmy piękny krajobraz  doliny Cybiny.

Read more

Światowy Dzień Walki z AIDS i HIV

W ramach działań profilaktycznych 1.XII.Dzień Walki z AIDS w naszej szkole tradycyjnie odbyły się:

1.Prelekcje dla klas I LO i 3 gimnazjum na tematy:

  • „Jak uniknąć zakażenia wirusem HIV”
  • „ Niebezpiecznych używek”
  • „Chorób przenoszonych drogą kontaktów płciowych”

2.Przez cały dzień uczniowie klasy IID rozdawali ulotki i udzielali podstawowych informacji na temat ryzykownych zachowań.

3.Jednym z elementów dekoracji holu szkoły były najlepsze prace uczniowskie o tematyce szkodliwości używek.

Read more

XV edycja Festiwalu Słowa

1 grudnia w piątek w ODK „Bajka” odbył się finał jubileuszowej –  XV edycja Festiwalu Słowa, organizowanego przez Panią Langner i Panią Projs wraz z uczniami klasy II B.

O tytuł najlepszego recytatora twórczości K.I. Gałczyńskiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych walczyło sześciu finalistów. Pierwsze miejsce zdobyła uczennica II LO w Poznaniu Julia Sekulska, drugie miejsce zajął uczeń naszej szkoły Jan Janczura, natomiast trzecie, Katarzyna Orpel z XII LO. Były również przyznawane nagrody specjalne, wręczane przez dyrektora XX LO Pana Lechosława Rybkę – laureatką tej nagrody została Urszula Zawadzka z IXLO. Natomiast nagrodę specjalną poety, pana Dominika Górnego otrzymała uczennica naszego liceum –  Stanisława Sójka.

Nasi nieco młodsi koledzy ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych również zmagali się o tytuł najlepszego recytatora W tej kategorii pierwsze miejsce zdobyła Blanka Kęstowicz z Gimnazjum „Łejery”, za to Olga Sierzant, uczennica naszego gimnazjum zajęła drugie miejsce, a  Maja Petrykowska trzecie. Wyróżnienia otrzymały Oliwia Ordziniak z Gimnazjum nr 9 i Gabrysia Grądecka ze SP nr 65.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za niesamowite przeżycia.

Karolina Raczkowska IIB

Read more

„ANDRZEJKI” w XX LO

Lało się, ale …
Dużo krwi ( 10 litrów )
Honorowym dawcom krwi – Serdecznie dziękujemy
Jesteśmy z was dumni ! 🙂

Read more

KOMUNIKAT

KOMUNIKAT

REJONOWEJ KOMISJI

WOJEWÓDZKIEGO  KONKURSU MATEMATYCZNEGO

DLA UCZNIÓW DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW I KLAS DOTYCHCZASOWYCH GIMNAZJÓW

WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

REJON V B

W dniu 24 listopada 2017 roku w XX Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu odbył się Wojewódzki Konkurs Matematyczny Dla Uczniów Dotychczasowych Gimnazjów i Klas Dotychczasowych Gimnazjów  Województwa Wielkopolskiego.

Uczestnicy rozwiązywali 7 zadań zamkniętych  i  9 zadań otwartych, za które mogli otrzymać 50 punktów.  Czas przeznaczony na rozwiązanie zadań wynosił 120 minut.

Do etapu wojewódzkiego  kwalifikuje się uczeń, który otrzymał minimum 40 punktów.

Po sprawdzeniu i ocenie prac konkursowych zgodnie z zasadami pomiaru dydaktycznego , Rejonowa Komisja Konkursowa w składzie:

Anita Jankowska – przewodnicząca komisji

Hanna Gruchociak

Mariola Krieger

Tamara Szczepaniak

Ogłasza:

Do etapu wojewódzkiego zostali zakwalifikowani następujący uczniowie:

(więcej…)

Read more

Relacja z wyjścia do kina klas 3a, IC, ID , IIB na film Twój Vincent

Idąc do kina na polsko-brytyjską produkcję, prezentującą biografię van Gogha, miałem dość mieszane uczucia. Z jednej strony, film  został bardzo dobrze odebrany przez krytyków, jako coś nowego „świeżego”. Z drugiej jednak strony  ktoś, kto w żaden sposób nie interesuje się malarstwem, ani żadną inną sztuką może się na takim filmie po prostu zanudzić. Z takim właśnie nastawieniem szedłem do kina na Twojego Vincenta.

Pierwsze, co mnie w tym filmie uderzyło, to sposób przedstawienia  życia malarza. Nie jest to swojego rodzaju wykład o jego twórczości, okraszony datami i komentarzem jakiegoś krytyka o modnym nazwisku. W momencie, gdy  obrazy artysty nie są jedynie dodatkiem do filmu, a go wręcz tworzą ich odbiór jest zupełnie inny. Siedząc w fotelu kinowym, miałem wrażenie, że  obrazy van Gogha wychodzą do mnie, a artysta siedzi tuż obok mnie! Wrażenie momentami było wręcz niesamowite, co w obecnych czasach jest dość trudne.

(więcej…)

Read more

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości w XX LO

Apel z okazji Dnia Niepodległości rozpoczął pan dyrektor XX LO Lechosław Rybka. W swoim przemówieniu wspomniał o trwającej wojnie na Ukrainie oraz o tym, że niepodległość nie jest
stała i trzeba o nią walczyć. Mowę zakończył wyrażając szczerą nadzieję, że już więcej zbrojne konflikty nie zawitają do naszego kraju.
Następnie nadszedł czas na część artystyczną, w której dziewczyny z klasy teatralnej IIIA liceum przedstawiły napisaną przez siebie sztukę teatralną pt. Walczące, mającą na celu pokazać
najdzielniejsze kobiety walczące podczas II wojny światowej o niepodległość naszej ojczyzny.

(więcej…)

Read more

III konferencja Samorządów Uczniowskich

7 listopada, w Warszawie odbyła się III konferencja Samorządów Uczniowskich, w której uczestniczył uczeń naszej szkoły Jan Janczura. Wraz ze swoją koleżanką reprezentowali tam Młodzieżową Rade Miasta Poznania. Na konferencji zostały poruszone ważne tematy dotyczące działań Samorządów Uczniowskich w szkołach. Uczestnicy mogli dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy na warsztatach oraz panelach dyskusyjnych, zorganizowanych przez Młodzieżową Rade Miasta Warszawy. Na wydarzeniu zostały poruszone tematy takie jak: Budżet Samorządów Uczniowskich, Współpraca z organami szkolnymi, Jak działają samorządy w szkołach. Cały dzień spędzony w Warszawie, przyniósł uczniom wiele doświadczenia oraz nowych pomysłów.

Read more


Szkoła dysponuje wolnymi miejscami na sali gimnastycznej (450 m2) w poniedziałki i piątki od godz. 20:00 do 21:30 oraz wolnym miejscem na sali gimnastycznej (185 m2) w środy od 17:30 do 19:00.

Read more

Udział XX Liceum w Projekcie „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020”

XX Liceum Ogólnokształcące weźmie udział w organizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu Projekcie pt. ”Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020”. Projekt został zatwierdzony przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, a realizowany będzie w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) oraz Poznańskim Centrum Superkomputerowo- Sieciowym (PCSS)

Projekt skierowany jest do wszystkich typów szkół i obejmie swoim działaniem 600 placówek z terenu Wielkopolski. W ramach Projektu, realizowanego w ciągu pięciu lat, przewidziano sześć różnych podprojektów edukacyjnych,
w tym trzy skierowane do szkół podstawowych:

  • Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski
  • Cyfrowa Mapa Dorzecza Warty
  • Uczniowskie Laboratoria Informatyczne

oraz trzy podprojekty edukacyjne skierowane do szkół ponadpodstawowych:

  • Ligi Przedmiotowe
  • Klasy Akademickie
  • Uczniowskie Laboratoria Informatyczne

Read more

„Fahrenheit 451” w języku angielskim

19 października 2017r. uczniowie klasy 2a oraz 3d mieli okazję obejrzeć anglojęzyczne przedstawienie pt. „Fahrenheit 451”. Na deskach teatru Apollo w Poznaniu aktorzy z grupy teatralnej TNT English Theatre zaprezentowali w języku angielskim sztukę Ray’a Bradbury w reżyserii Paula Stebbingsa i Christiana Flinta.

W sztuce przedstawiona została futurystyczna wizja świata, w której totalitaryzm dąży do ograniczenia wolności myśli i słowa, zakazuje czytania książek, a zadaniem powołanej specjalnej grupy strażaków jest ich unicestwienie. 451 stopni Fahrenheita to temperatura, w której zaczyna palić się papier. Wizja przedstawionego świata wywołuje niepokój i przerażenie, ale przykład strażaka Guya Montaga, który dostrzega zagrożenia współczesnego świata i rozpoczyna samotną walkę z systemem, pokazuje, że nie tak łatwo jest zabić człowieczeństwo.

Wspaniała gra aktorska zachwyciła wszystkich widzów nie tylko fabułą, ale także pięknym literackim językiem, muzyką i kostiumami.

Opracowała:

Sylwia Baryłecka

(więcej…)

Read more